Endometrióza a bylinky

30.5. 2019

Endometrióza je v dnešní době obrovský problém, řada v Vás, mých klientek jí trpí, takže jsem se rozhodla poprosit naši milou paní bylinkářku Márii Vlachovou, autorku směsi G na neplodnost, kterou řada z Vás pije a která mnohým z Vás už pomohla, jestli by neměla nějaké bylinky a doporučení, které by Vám mohly při řešení endometriózy pomoci. Takže tento článek je naše společné dílo, doporučení jsou její.

Endometrióza je gynekologické onemocnění, při kterém dochází k růstu endometria (částeček výstelky dutiny děložní) mimo dělohu.

Během menstruačního cyklu podléhá endometrium (tedy i endometrioza) vlivu ženských pohlavních hormonů. V místech výskytu endometriozy pak dochází k cyklickému krvácení a rozvoji chronického zánětu. Typickým projevem endometriozy jsou bolesti v podbřišku (někdy hodně nepříjemné a vleklé) a sterilita (neplodnost). Dalšími následky mohou být srůsty či jiné komplikace jako například tvorba jizev v pobřišnici a tvorba husté vazivové tkáně, která je obklopena břišními orgány a brání tak jejich správné funkci.

Endometrióza se dá se léčit několika možnostmi:

  1. Operace

Tu vám zřejmě doporučí váš gynekolog. Někdy je účinná, ale bohužel řada žen musela operaci podstoupit opakovaně, protože problém se vrací

      2. Hormony

Smyslem hormonů je zablokovat hypofýzu a její produkci hormonů. Někdy se tato metoda kombinuje s IVF a je docela účinná.

       3. Bylinky

A tady cituji paní bylinkářku Marii Vlachovou, autorku směsi G na neplodnost, která se nám velmi osvědčila, věřím,  že i její čaj na endometriózu Vám pomůže.

  

A teď zpátky k bylinkám.

Hlavní smysl léčby endometriózy je SNÍŽENÍ HLADINY ESTROGENU

Ať už jste v jakémkoliv stadiu nemoci, můžete vaši léčbu podpořit pomocí bylinných medikamentů. Bylinky totiž zabraňují šíření a růstu bolestivých ložisek, a tak by se vám onemocnění nemělo zhoršovat, spíše zlepšovat.

Při endometrióze se doporučuje směs z kopřivy, řebříčku, měsíčku, šalvěje, přesličky a pampelišky v tom správném poměru. 1 polévková lžíce směsi se zalije ¼ litrem horké vody, nechá se 10 minut louhovat. Pije se 2x denně po dobu minimálně po dobu 8 týdnů. Směs má gramáž 120 g, stojí 125 Kč, a vydrží na dva týdny. Koupit si jí můžete na jejím e-shopu. Při nákupu použijte slevový kód Alena, dostanete 10% slevu!

Pak by měl následovat ledvinový ledvinový čaj (směs od Janči) – vypít celkově 200g čaje.

Dále pokračujte s jaterním čajem (záleží jaký má bylinkář namíchaný) – pije se cca 3 týdny (dle doporučení bylinkáře).

Pokud potíže neustanou, celou kůru zopakujte.

Nikdy nesmíme zapomínat na to, že při endometrióze probíhá v těle chronický zánět, a proto je nutné tělu dodat vitamíny a minerály.

Minerály: vápník, hořčík, zinek, železo

Vitamíny: B-komplex,

C (posiluje imunitu a bojuje proti zánětu)

E (aby vaše tělo dobře odbourávalo přebytečný estrogen, je na místě dostatečně doplnit vitamin E, který mimo jiné blahodárně působí proti srůstům).

A (vitamín A doplníme v podobě Beta karotenu).

Další doplňky:

Omega 3 ( brání vzniku zánětu v těle a bolestem. Snižují bolest tak, že potlačují tvorbu látek, které v našem těle bolest vyvolávají. A také se píše v lékařských studiích, že brání uhnízdění endometriálních buněk mimo dělohu a zmírňuje menstruační bolesti. Najdete je například v oříšcích nebo pupalce, rybím oleji)

Jídelníček:

Ve vašem jídelníčku by nemělo chybět lněné semínko. Kromě vitaminu E pozitivně ovlivňuje hladinu estrogenu a čistí trávící trakt. Je nutné ho užívat drcené.

Nezapomínejte ani na lymfatický systém, který je vhodné jednou očistit preparátem Lymfatex (firma Joalis), nebo vícekrát užít tinkturu ze Svízele.

Co určitě nikdy nesmíte při endometrióze užívat je kontryhel a jetel luční. Jsou to estrogenní bylinky a dané onemocnění jenom zhoršují (kontryhel prokrvuje sliznici a pro endometriózu dělá živnou půdu).

Ze svého jídelníčku dále vyřaďte:

  • SÓJA má vysoký obsah estrogenu, stejně jako CIZRNA, proto nejsou vhodné. Nahraďte je drobnými luštěninami, které nenadýmají (červená čočka, černá čočka beluga, zelená čočka, mungo apod.).
  • CITRUSY ochlazují, proto místo nich užívejte raději rakytník či šípek.
  • ČERVENÉ MASO zvyšuje hladinu estrogenu v krvi, průmyslově zpracované maso je plné hormonů.
  • ALKOHOL A KOFEIN zvyšují hladinu estrogenu v organismu a zejména hladinu bílkovin, které estrogen v organismu přenášejí.

V neposlední řadě vyměňte běžné chemicky bělené vložky (paní  Vlachová vůbec nedoporučuje tampony) za bavlněné s obsahem bylin. Ty nám nabízí firma TianDe pod názvem Energie bylin.

Slipové vložky se nosí mimo menstruaci, aby se celých 21 dní využila léčivá síla bylin, které vložka obsahuje.

Tak to je vše:-)

Moc děkuji paní Marii za spolupráci a věřím, že i tyto její bylinky si oblíbíte:-)

Hodně štěstí všem

Vaše A

Alena Dvořáková | © Copyright 2021 | Patrikorsak.cz |