Polycystické vaječníky (PCO) podruhé
10.12. 2019
Minule jsme si povídali o syndromu polycystických ovarií (PCO) z pohledu gynekologa. Řešili jsme: co to vlastně je, jak vzniká, jak se diagnostikuje a hlavně jak se dá řešit.
Tentokrát se na PCO podíváme z pohledu bylinkářky. Tento příspěvek pro Vás připravila paní bylinkářka Vlachová, kterou v Průvodci všichni dobře znají jako autorku našeho skvělého čaje G, který už řadě z Vás pomohl k vytouženému miminku, a taky čaje na léčbu endometriózy. Takže cituji paní Vlachovou:
Syndromem polycystických ovarií často trpí ženy, které se stylizují do mužských rolí (pracují v řídících funkcích), pracují převážně v mužském kolektivu, nebo jsou vystaveny dlouhodobému chronickému stresu, jenž natolik přetěžuje již zmiňovaný limbický mozek, že tento začne fungovat „falešně“.
Příznaky PCOS:
- slabá a krátká menstruace, vynechávání menstruace
- chybění menstruace
- neplodnost, samovolné potraty
- bolesti v podbřišku
- nadváha
- kolísání hladiny cukru v krvi
- zvýšený rozsah ochlupení
- změny nálad
- akné
Podle tradiční čínské medicíny se jedná o energetickou nedostatečnost ledvin a stagnace krve v děloze (proto bolesti v podbřišku). K nedostatečnosti ledvin bývá konstituční (vrozená) dispozice, která je dále oslabovaná špatnou životosprávou:
- emoční stres
- přepracování
- hormonální antikoncepce
- nesprávné stravování (konzumace jídel, které přinášejí chlad do těla – syrové ovoce a zelenina, sladkosti, mléko a mléčné výrobky, zmrzlina, studené nápoje,..)
Co podle tradiční čínské medicíny pomůže?
Je nutné začít snídat teplé kaše (jáhlová, kukuřičná, rýžová, pohanková, ovesná,…) a k snídani pít čaj ze slzovky.
PCOS je poměrně složité onemocnění celého komplexu žláz s vnitřní sekrecí. Trpí jim 5-10% žen.
Ke zhoršování příznaků dále přispívá špatná strava, stres a nedostatek pohybu.
Potraviny, kterým je potřeba se vyhýbat:
- Vyhněte se veškerému cukru a bílým rafinovaným uhlovodanům, protože ty způsobují nerovnováhy v hladinách cukru v krvi a zhoršují příznaky rezistence na inzulín.
- Omezujte spotřebu kofeinu.
- Snižujte spotřebu alkoholu, protože ten má špatný vliv na játra, která jsou důležitá pro vylučování přebytečných hormonů z těla.
- Zabraňte nadbytečnému příjmu nasycených tuků – obzvláště z mléčných výrobků. Tyto tuky mohou vést ke zvýšeným přírůstkům váhy a rovněž zhoršují rezistenci na inzulín a kromě toho zatěžují játra, která jsou důležitá k vylučování hormonů.
- Vyhýbejte se transformovaným a hydrogenovaným tukům (tzn. margarinům a tukům v průmyslově zpracovaných potravinách), protože ty ničí buněčné membrány a tím i způsobují celou řadu zdravotních potíží.
Potraviny, které jsou naopak žádoucí:
- Zvyšujte příjem fyto-estrogenů, které jsou obsaženy v tempehu (vyrábí se ze sóje), misu, červeném jeteli, čočce, lněném semínku a v cizrně, jelikož tyto obsahují přírodní fyto-estrogeny, které napomáhají k vyvažování hladin hormonů v těle.
- Udržujte si příjem dostatečného množství esenciálních mastných kyselin, které jsou v rybím oleji (slanečci, makrely, lososi, tuňáci, sardinky, pstruzi) a v ořeších a semenech. Tyto pomáhají zajišťovat optimální hladinu cukru.
- Pečujte o dostatečné množství vláknin ve vaší stravě. Vláknina podporuje střevní peristaltiku, takže přebytečné hormony mohou být vylučovány účinněji; to napomáhá také udržovat stálou hladinu cukru a podporuje eliminaci toxických odpadních produktů. Vlákninu lze najít v celých zrnech a v zelenině.
- Jezte denně dostatek ovoce a zeleniny. Ty totiž obsahují vlákninu a množství vitamínů, minerálů a antioxidantů, které podporují jak zdravé funkce těla, tak i imunitní systém.
- Hlídejte si dostatečný příjem vody.
- Jezte kvalitní proteiny v každém jídle – včetně snídaně (jejich zdrojem jsou maso, ryby, vejce, ořechy, semena nebo sója), abyste stabilizovali hladinu cukru v krvi.
- Pokud jíte uhlovodany, zaměřte se na jejich nižší obsah cukrů, který bývá v zelenině, celých zrnech, čočce a fazolích.
- Vyhýbejte se (pokud možno) stresu.
- Zvykněte si cvičit nejméně 3x týdně po dobu alespoň 20 minut, abyste zabránili nadváze a upravili si hladinu cukru v krvi. Hlavně pro ženy s PCOS je velmi důležité aby se u nich neslučovaly tyto problémy s dalšími zdravotními potížemi, jako je např. diabetes.
- Xenoestrogeny jsou sloučeniny z životního prostředí, které mohou způsobovat nadměrné zvyšování hladin estrogenu. Do potravin se dostávají mj. i z plastových beden a obalů. Dají se také najít ve smetaně a v mycích prostředcích, neorganických potravinách, plastických dózách pro mikrovlnné trouby a v čisticích prostředcích pro úklid. Zkuste nakupovat přírodní produkty pro čištění a osobní hygienu.
- Přestaňte kouřit! protože tím spotřebováváte mnoho mikro-nutrientů, a to může vést k oslabování imunitního systému a k hormonální nevyváženosti.
Pro zdraví vaječníků můžeme sáhnout po přírodních přípravcích, které obsahují byliny podporující zdraví pohlavních orgánů:
- Maca (peruánský ženšen) – podpora sexuality, plodnosti a hormonální aktivity.
- Ašvaganda (Vitánie) – podporuje správnou činnost pohlavních orgánů, srdce a cév, zlepšuje koncentraci a účinkuje jako adaptogen pro lepší zvládání stresu.
- Pupalka – bylinka pro ženské tělo, přispívá ke zdravé hormonální aktivitě a k bezproblémové menstruaci.
- Vrbovka – antioxidační bylina pro prostatu pánů, ale i pro přirozenou menstruaci u žen, funkční močové cesty, klouby a trávení.
- Omega 3 mastné kyseliny (rybí olej, tuk) –harmonizuje limbický systém.
- Jeřáb ptačí – harmonizuje menstruační cyklus.
- Vitamin C – denně 1000 mg.
- Přírodní progesteron – krém.
- Čaj G směs
- Gynex nebo Femigard
- STRESON (od firmy Joalis) – eliminuje patologický dopad stresu na organismus.
- Detoxikace jater (LIVERDREN, Jaterní tinktury).
Myslím, že tělu je potřeba trochu pomoct. A nyní stačí si jenom vybrat:-)
Pro Průvodce neplodností, Mária Vlachová 🙂
Alena: Marie, moc Vám děkuji!
A Vám všem přeji, abyste problémy PCO rychle zvládly vyřešit.
Vaše A 🙂
P.S. Podívejte se na další produkty paní Vlachové: čaj G a čaj proti endometrióze.
V tomto článku se hodně mluví o zdravých potravinách, přečtěte si o tom, jaképotraviny podporují plodnost.