Jak se bránit nachlazení a virózám při léčbě neplodnosti a v těhotenství?
19.12. 2019
Tento článek vznikl na popud častých dotazů, které dostávám individuálně nebo které se objevují v mé skupině Průvodce neplodností a asistovanou reprodukcí. Nacházíme se zrovna v období chřipek, a tak téma prevence a léčby často řešíme. Za cenné rady při vzniku článku děkuji svým spolupracovníkům:
- gynekologovi MUDr. Arne Kusynovi
- farmakolžce Mgr. Jitce Junové
- homeopatičce MUDr. Janě Hlavsové
- bylinkářce Márii Vlachové
Rozdělíme problematiku na dvě oblasti, tedy na ženy, které se snaží otěhotnět a na ženy, které již byly v léčbě úspěšné a těhotné už jsou:-).
1. Ženy, které se snaží otěhotnět
Proč se tímto tématem v Průvodci neplodností vlastně zabýváme? Protože při procesu léčby asistovanou reprodukcí je důležité „být zdravá“. Často řešíme případy, kdy ženy podstupují imunologické vyšetření a jsou nachlazené. „Mohu v takovém případě imunologické vyšetření podstoupit?“
Ano, můžete, pokud se jedná o běžné nachlazení. Pokud se jedná o závažné onemocnění, jako angína, mononukleóza atd, mohlo by to výsledek zkreslit. Je vždy důležité o změně Vašeho zdravotního stavu informovat imunologické pracoviště, které vyšetření provádí.
Očkování.
Pokud se snažíte otěhotnět, dodržujte zásady prevence a léčby jako běžná populace. Skvělá prevence je očkování proti chřipce. Očkuje se před započetím chřipkové sezóny, tedy na podzim. Zajistí ho Váš obvodní lékař nebo jakékoli očkovací centrum (v Praze např. Avenier). Často slýchám protiargument, že dotyčná osoba „pravou chřipku nikdy nemá“. To, že ji dosud neměla neznamená, že ji nedostane letos. Já ji jednou měla a věřte mi, nebylo to nic pěkného:-( Očkování proti chřipce ale velmi dobře zmírňuje i běžné virózy, které mají díky němu mírnější průběh, trvají kratší dobu a je jich méně.
Bylinky.
Další skvělou preventivní pomůckou jsou bylinky (stálí čtenáři Průvodce už ví, jak moc mám bylinky ráda:-) ). Paní bylinkářka Vlachová nám doporučuje Děčínskou směs, která je skvělá prevence proti všem virózám a zlepšuje Vaši imunitu. Koupíte ji v její Apatyce v Českých Budějovicích nebo si ji objednejte emailem: maria.vlachova@seznam.cz. Recept: 1 polévkovou lžíci přelijete 1/4 l vřelé vody, 15 minut louhujete a pijete teplé 3-6x denně.
Můžete užívat léky, které Vám předepíše lékař nebo si koupíte v lékárně.
Pokud jste v procesu léčby asistovanou reprodukcí (IUI, IVF – tzn podstupujete hormonální stimulaci, jste po odběru vajíček (OPU) nebo po pro přenosu embryií (ET), veškerou léčbu a medikaci musíte konzultovat s CAR. Pokud se připravujete na OPU, každá nemoc je velmi nepříjemná, protože k anestezii potřebujete předoperační vyšetření. Pokud nejste zcela zdravá, můžete mít problémy s jeho vystavením. Pokud přijdete nemocná k zákroku s anestezií (OPU), anesteziolog může zákrok zastavit, protože Vás odmítne uspat. Pokud onemocníte před embryotransferem, doporučuje se embrya nepřenášet, ale zamrazit. Nemoc v těle a jí aktivovaná imunita totiž mohou zhoršit uhnízdění embrya ve Vašem těle. Takže myslete na své zdraví už před započetím léčby!
2. Ženy, které jsou těhotné
Pokud jste prošly úspěšnou léčbou a čekáte miminko (moc všem gratuluji, protože vím, jak to je někdy těžké, řadu z Vás jsem léčbou provázela) a onemocněly jste nachlazením, je třeba opatrnost. Trochu mě překvapuje, že některé ženy hledají odpověď na otázku „co mám užívat při nemoci v těhotenství?“ v diskusních fórech. Počítejte s tím, že se může vyskytovat řada dezinformací. Sama jsem narazila v nějaké facebookové skupině na radu, že těhotná může Ibalgin/Brufen!!! což vůbec není pravda. Poraďte se raději se svým gynekologem nebo obvodním lékařem nebo aspoň v lékárně (farmaceuti jsou velmi dobře informováni).
Léky.
Nechci se pouštět do diskuse, které léky můžete nebo nemůžete, to by bylo na 10 takových článků, ale velmi obecně a jednoduše: pokud má těhotná žena horečku a větší bolesti, je běžně indikován paracetamol 500 mg i vícekrát denně, bez ohledu na trimestr. (Paralen, Panadol). Ale je vhodné užívání omezit na nutné případy, např. na horečku nad 38 st. (dnes jsme měli ve skupině diskusi, kdy někdo doporučoval Paralen při 37 st., což pokládám za zbytečné!) Horečka nad 38 st ohrozí plod více než tableta paracetamolu, to uvádím pro ženy, které na druhou stranu zásadně odmítají léky v těhotenství. Takže chce to zdravý rozum! (jako vždy:-) )
Paní Vlachová těhotným ženám radí toto:
„Všichni máme pocit, že bylinkami nemůžeme nic zkazit. Bylinky přece prospívají! Málokdy si však uvědomíme, že látky obsažené v bylinkách mohou být velmi silné. A že bylinky, stejně jako léky, nám sice můžou pomoci při zdravotních problémech, ale při nadměrném nebo nesprávném užívání naopak mohou uškodit. A v těhotenství to platí dvojnásob.
Bylinky v těhotenství můžete, ale s mírou a velmi opatrně:
Echinacea (Třapatka nachová): užívat, až když se u vás chřipka projeví. V těhotenství nikdy neužívat preventivně! Doporučuji ve formě tinktury, užívat pouze max 10 dnů a jen poloviční dávky (pokud je doporučená dávka 3 x 20 kapek, v těhotenství můžete pouze 2-3 x 10 kapek).
Divizna velkokvětá: zklidňuje sliznice při kašli.
Jitrocel: uklidňuje, pomáhá snižovat rýmu a ulevuje od kašle.
Eleuterokok ostnitý (sibiřský ženšen): není to typická bylinka na chřipku, ale patří mezi skvělé adaptogeny (látky, které nás chrání před stresem). Je ho možné užívat dlouhodobě, nemá vedlejší účinky.
Při rýmě doporučuji nosní spreje, ne kapky. Ideální je mořská voda.
Při bolestech v krku je vhodné popíjet a kloktat Vincentku. Je ve formě nápoje i tabletek.
Pro kloktání je vhodný heřmánek. Určitě NEUŽÍVEJTE jinak chronicky známou bylinu na kloktání šalvěj!. V těhotenství se nedoporučuje!.
Při kašli užívejte Jitrocelový sirup (nemá žádné vedlejší účinky a je vhodný i pro malé děti). V lékárně koupíte homeopatický sirup na kašel Stodal.
Na kašel taky výborně funguje i šťáva z cibule a medu (cibuli nakrájejte na kolečka, zakápněte medem a nechte ve sklenici v teple: cibule pustí do medu šťávu, kterou užívejte po malých lžičkách).
Při nachlazení v těhotenství určitě vynechte černý a zelený čaj. Obsahují kofein, který snižuje poporodní hmotnost miminka. Bez omezení se může pít roiboos čaj.
Užívat v určitých případech můžete i čaje z:
- jahodníku (jahodový list) – udržuje správný tonus dělohy
- kontryhelu – pomáhá s ranními nevolnostmi (pít p dobu nezbytně nutnou)
- meduňky – zmírňuje bolesti hlavy
- heřmánek – při žaludečních nevolnostech
- maliník – pije se až od 35.týdne těhotenství a jen v případě, že vám nehrozí předčasný porod“
Ale to jsme trochu odbočili z nachlazení, takže se k němu zase vrátíme, a to s homeopatiky.
Homeopatika.
- Dulcamara AKH – pro nemoci z vlhka a chladu (při promoknutí, v sychravém počasí, pi nachlazení, při zánětu močového měchýře.
- Allium cepa AKH– při vodnaté rýmě s kýcháním, při výtoku z očí, apatii.
- Aconitum AKH– při prochlazení na mrazu a větru s následkem: horečka, suchý dráždivý kašel, laryngitida, bolesti v krku.
- Belladonna AKH– při horečce z jakýchkoli příčin s rychlým nástupem, planoucími tvářemi a ledovýma nohama.
- Ferrum phosphoricum AKH– při zvýšená teplota při začátku infektu, pomalejší rozvoj, mírné bolesti (uši, krk).