“Pro Vás dobrý doktor”

2.1. 2020

Při léčbě každé nemoci a při léčbě neplodnosti to možná platí dvojnásob, byste měli mít „pro Vás dobrého doktora“. Jak se „pro Vás dobrý doktor“ liší od běžného nebo prostě dobrého doktora? Jak se pozná „pro mě dobrý doktor“?

Vše záleží na Vašich osobních preferencích. Někomu z Vás nemusí vyhovovat i objektivně dobrý doktor, který je u řady žen oblíben, protože Vás tlačí do léčby, která Vám nevyhovuje. Je to celkem časté při návštěvě CAR: lékaři tu často doporučují poměrně brzy IVF a některé ženy ho odmítají (nebo aspoň ze začátku).

Poměrně dobře vidět je to i při výběru CAR. Někdo preferuje velký CAR se zvučným jménem. Jiné ženy raději chodí do menších CARů, kde je intimnější a osobnější přístup.

Nedá se říct, že by byli doktoři dobří a špatní. Ale každý má svůj způsob komunikace, léčby, přístupu atd.

Jsou doktoři, kteří léčí „klasicky“: předepisují léky, posílají Vás na operace. Na druhé straně je dnes řada doktorů, kteří léčí spíše „alternativně“ a dají více prostoru přírodě. Každé z Vás vyhovuje jiný přístup.  Dnes do center asistované reprodukce chodí mnoho žen, které nechtějí brát hormony. Ono to ale bez nich moc nejde. „Klasický“ doktor Vám řekne (a někdy trochu arogantně), že je prostě brát musíte a vznikne konflikt. „Alternativní“ doktor to zkusí ze začátku bez nich nebo jen s minimálními dávkami. Pokud léčba bez hormonů není možná (což opravdu ve většině případů není), dá si práci s vysvětlením, proč je nutné léky brát (a Vy mu to pak většinou věříte).

Někomu vyhovuje „známý lékař – kapacita“, počká si na něj a toleruje mu jeho případné nedostatky ve vzájemné komunikaci. Jinému nevadí, že jeho doktor není „mediální hvězda“, hlavně, že si vzájemně rozumíte.

Někdo má raději muže, někomu je bližší žena – doktorka.

Moje rada zní: dejte na svou intuici.

Někde v podvědomí tušíte, jestli svému lékaři věříte nebo ne. Pokud mu nedůvěřujete nebo se s jeho radami a léčbou neztotožňujete, najděte si jiného doktora.  Důvěra pacient a lékař je strašně důležitá. Platí to ve všech oborech medicíny obecně (a já v tom vidím velký problém dnešní doby, že vzájemná důvěra lékaře a pacienta klesá). A v léčbě neplodnosti, kde hraje velkou roli psychika, to platí obzvlášť.

Výběr doktora opravdu nepodceňujte, znám hodně žen, které se samy na sebe zlobily, že „ztrácely čas“ u doktora, který jim nevyhovoval. Určitě není namístě okamžitě měnit doktora hned, pokud Vám řekne něco nepříjemného, ale stojí to za zvážení při dlouhodobé vzájemné nedůvěře.

Takže závěrem to shrnu:

“Pro Vás dobrý doktor” je na Vaší straně, je Vám partnerem, rozumíte si, mluvíte „stejnou řečí”.

A hned Vám jednoho takového hodně dobrého doktora představím.

Vaše A.

P.S. Četli jste už článek o tom, které potraviny podporují plodnost? Nebo o tom, jak se bránit nemocem a nachlazení při léčbě neplodnosti  Nebo jak nedostatek vitamínu D může ovlivnit Vaše snažení o dítě? A víte o tom, že i známé blogerky bojují s neplodností?

Alena Dvořáková | © Copyright 2021 | Patrikorsak.cz |