Kouření a plodnost x neplodnost

20.9. 2018

Kouření…

Opravdu mám JÁ, dlohuholetá kuřačka (dnes tedy už díky Bohu odnaučená) kázat o škodlivosti kouření? 😊 Trochu paradox, ale pokusím se kázat… Musím, pokud si tu chceme povídat o reprodukčním zdraví, je to moc důležité téma.

Chlap s doutníkem, např.ten samec z úvodního obrázku vypadá dost sexy. Která z nás by takového nechtěla?

Ale máme chtít i jeho spermie???

My, kteří jsme nějakou dobu pracovali v laboratořích, kde se vyšetřovaly spermiogramy, se mužů s cigaretou dost obáváme.

Kouření totiž velmi výrazně spermie poškozuje.

A to ve všech parametrech: v počtu spermií, v pohyblivosti a v přítomnosti tzv. patologických forem (to znamená, že spermie jsou poškozené a nevypadají tak, jak by měly: mají např. dva bičíky místo jednoho, bičík je proti normálu kratší atd.). Jak se vyšetřuje spermiogram a více informací o spermiích je v mém eBooku v kapitole 16. Léčba muže.

Existuje řada odborných publikací o škodlivosti kouření u mužů, např. Gynekologicko porodnická kliniky Obilní trh v Brně se tím před časem hodně zabývala. A všechny studie tuto tezi potvrdily.

Moje osobní zkušenost s muži – kuřáky: před lety jsem pracovala v laboratoři a vyšetřovala spermie. Když přišel muž, ze kterého byly cítit cigarety, v 95% byl spermiogram odchylný od normy. A čím víc byly cigarety z muže cítit, tím horší byly spermie.

Jistě, nedá se říct, že by kuřáci byli neplodní, v sedmdesátých letech kouřili všichni, muži i ženy. A děti měli. Ale měli je už ve 20 – 25 letech, kdy byla jejich celková reprodukční schopnost mnohem lepší než je u dnešních třicátníků, kteří teprve chtějí mít děti. A negativní vliv kouření byl mnohem kratší: pokud začali kouřit v 17 letech, do 20 byl negativní dopad kouření pouhé 3 roky. Zato dnes je to (od 17 do cca 30) 13 let, a to je velký rozdíl!!

Živě si pamatuji jednoho pacienta: krásný policajt – drsňák, taky z něj byly cigarety dost cítit. Spermiogram měl bohužel hodně špatný. Ale přesto se nám těhotenství u jeho partnerky nakonec pomocí IVF povedlo, narodila se jim dvojčata😊

 

A jak jsou na tom ženy – kuřačky?

Jak by se dalo čekat, o nic lépe. Kuřačky mají ovariální rezervu (schopnost tvořit vajíčka) taky mnohem horší než nekuřačky. I moje zkušenost z laborky to potvrzuje. U dlouholeté kuřačky bylo vždycky méně vajíček, než se očekávalo.

Tady závěrem: PROSÍM NEKUŘTE. Vím, že je to těžké. Ale JDE TO! Kdybych tím sama neprošla, nemoralizovala bych. Kouřila jsem asi 25 let (až si tohle přečte moje maminka, budu mít průšvih 😊), ale pak jsem toho nechala. Naráz. A šlo to kupodivu dobře. Ale je třeba mít dobrou MOTIVACI. A TOUHA  BÝT ZDRAVÁ NEBO ZDRAVÝ PRO POČETÍ SVÉHO DÍTĚTE, TO JE DOST DOBRÁ MOTIVACE, CO MYSLÍTE???

Často se mě pacienti ptají: co mám brát já nebo můj parter, abychom měli dítě? A jsou ochotní pít bylinkové čaje, jíst nejrůznější potravinové doplňky nebo léky a utrácet za to hromadu peněz. Přitom rada je tak jednoduchá a ZADARMO!

NEKUŘTE!!!

Vaše A.

Alena Dvořáková | © Copyright 2021 | Patrikorsak.cz |