Spermie aneb něco o mužích
13.12. 2021
Ano, je to tak, 3 roky se věnujeme hlavně ženám a léčbě neplodnosti (řešíme menstruaci, ovulaci, děložní sliznici, hormonální jógu, MLM atd) a muže jste zatím maličko opomíjely (dokonce jsem si zvykla psát v příčestí minulém tvrdé Y 😊a oslovuji Vás „holky“ 😊).
Takže teď se budeme nějakou dobu věnovat mužům a jejich podílu na reprodukci.
Mužská reprodukční buňka se nazývá spermie.
Proces, ve kterém spermie vzniká a dozrává se nazývá spermatogeneze. Po dosažení pohlavní zralosti se u muže tvoří až do konce jeho života velké množství spermií. V tom mají oproti nám, holkám velikou výhodu, protože my máme svá vajíčka založena už od svého prenatálního vývoje (tedy už od doby, kdy jsme embryem v těla matky) a pubertě pak začnou dozrávat. A to trvá až do klimakteria. Ale základ vajíček v kůře vaječníků zůstává, nová se nám netvoří, jen dozrávají. Mužům se tvoří stále nové a nové spermie. A protože proces spermatogeneze trvá cca 3 měsíce, za tu dobu se jim kompletně vymění všechny spermie. Proto jsou mnohem méně citliví na negativní vlivy prostředí a na stárnutí. Mají spermie stále „čerstvé“, naproti tomu u žen po 35. života vzrůstá riziko genetického poškození vajíček, protože jsou vystavena negativním vlivům životního prostředí déle. Ale tím nechci říci, že muži jsou stále dobře plodní až do své smrti, to tak určitě není 😊
Spermiogram.
Jak zjistíme mužovu plodnost? Vyšetřením spermiogramu (SPG). Vyšetření SPG se provádí ve specializovaných laboratořích, v každém CARu takovou mají. A spermiogramu se budeme teď nějakou dobu věnovat.
Jaká jsou jeho kritéria?
Spermiogram hodnotíme podle parametrů, které stanovila WHO v r. 2010. Je to hlavně koncentrace spermií, pohyblivost a morfologie. Projdeme si to postupně.
Koncentrace spermií:
Je to vlastně počet spermií, které embryolog/androlog spočítá pod mikroskopem a přepočte je na mililitr. Normální hodnota je 15 milionů/ml., pokud jich máte méně, je to patologický stav. Ale pokud číslo jen lehce kolísá, neznamená to žádnou tragédii.
Pohyblivost neboli motilita spermií.
V mikroskopu se díváme také na to, jak se spermie pohybují. Hodnotíme pohyb progresivní (tzn spermie běží rychle a dopředu, což je žádoucí), pohyb pomalý, pohyb na místě a nepohyblivost. Norma je 32 a více % pěkně progresivně pohybujících se spermií.
Morfologie spermií.
U spermií hodnotíme jejich vzhled. Správná spermie má hlavičku, krček a bičík. Někdy se stává, že spermie vypadají „trochu jinak“, mluvíme pak o patologických formách či špatné morfologii. Třeba mají menší hlavičku, zvětšený krček, zkrácený či rozdvojený bičík. U těchto spermií se dá předpokládat, že nejsou schopné oplození tak dobře jako morfologicky správné spermie. A mohou nést špatnou genetickou informaci. Normální hodnota je alespoň 4 % morfologicky správných spermií. Takže se neděste, když Vám řeknou, že jsou hodně patologické, dnes jsou v CARech na toto kritérium hodně přísní.
Na spermiogramu hodnotíme taky objem ejakulátu, a hodnotu pH.
Vyhodnocení SPG.
Pokud najdete na výsledku slovo NORMOSPERMIE, můžete si Vy, a hlavně Váš partner 😊 zhluboka oddychnout, je vše v pořádku. V případě sníženého počtu se jedná o oligospermii, v případě snížené pohyblivosti jde o asthenospermii. Pokud máte vysoký výskyt patologických forem spermií, jde tu o teratozoospermii. A samozřejmě může být i kombinace všech 3 patologií.
Jak rozumět výsledku SPG?
Pokud jste se dozvěděli, že se jedná o normospermie, gratuluji 😊. Pokud máte jiný výsledek, nehroťte se, nemusí to znamenat nic hrozného, často je to jen malá odchylka, která nemusí nic znamenat. Problém je ten, že se takto velmi snadno zařadíte do škatulky „patologický spermiogram“ a z té už se těžko vychází ven.
Dostávám velice často zprávy typu: „máme špatný (hrozný, mizerný či podobné pejorativum)“. Já odpovídám: „tak mi ho pošlete, podívám se na to“. A výsledek je dost často úplně jiný. SPG sice neodpovídá požadované normě, ale není to nic tragického a plodnost nemusí být příliš omezena.Je totiž třeba vzít v úvahu konkrétní čísla z každého SPG.
Takže co s tím? Prostě mi napište, já Vám Váš spermiogram okomentuji tak, abyste tomu rozuměli a taky se dověděli, jestli je Váš SPG opravdu špatný nebo ještě celkem dobrý😊 Mezi tím je totiž řada možností.
Závažné patologie SPG.
Jedná se hlavně o azoosopermii, tedy stav, kdy nejsou v ejakulátu vůbec žádné spermie. Toto diagnózu si nikdy nepřijímejte jen na základě jednoho vyšetření, je nutné ho zopakovat a výsledek potvrdit.
Kam jít na SPG?
Možností je spousta, ale doporučuji CARy, které jsou dobře vybavené, SPG číst umí a většina z nich používá správné WHO hodnoty. Občas se totiž setkávám s výsledky z různých pracovišť, kde používají dost neaktuální hodnocení. Pokud máte žádanku, za SPG se většinou neplatí, lze to vykázat zdravotní pojišťovně, i když někde se něco málo připlácí.
Kdy jít na SPG?
SPG je základní vyšetření, které se doporučuje jako jedno z prvních, když pár zjistí, že se mu nedaří otěhotnět.
Muž by neměl být nemocný, protože nemoc může kvalitu SPG velmi výrazně ovlivnit. A je třeba dodržet 3 denní pohlavní abstinenci. To znamená 3 dny před vyšetřením byste neměli mít pohlavní styk a muž by neměl ani masturbovat. Pokud nepodaří 3 dny vydržet, není to žádná tragédie, ale mysli byste na to vyšetřující pracoviště upozornit, aby s tím počítali a abyste nedostali jste nesprávnou diagnózu oligospermie. Protože pak může být spermií méně než obvykle.
Jak vypadá proces odběru ejakulátu?
Provádí se v odběrové místnosti, kde má muž soukromí a odběr provede masturbací. A pak většinou zazvoní na zvonek a pracovník laboratoře si nádobku odnese. Občas mají muži problém se do nádoby trefit (dnes se používají větší nádobky, s průměrem cca 5 mm, tak to není tak zlé). Pokud se netrefí a v nádobce není celý objem vzorku, je třeba na to laboratoř upozornit, protože objem ejakulátu se měří a je to jedním z kritérií hodnocení. Pokud si muž vyžádá pomoc své partnerky při odběru, je to možné, nikoho tím nepohoršíte, když půjdete s ním.
Jak se cítí muž, který jde na vyšetření?
Tak to je hodně těžká věc, řada mužů toto vyšetření nenese vůbec lehko. A i Vy samy víte, že řadě z Vás dalo docela práci, svého partnera na toto vyšetření dostat.
Říkáte si: „JÁ to mám těžké… běhám po doktorech, píchám si injekce, absolvuju všechny nepříjemné zákroky, a co ON?? On si jenom odebere spermie, to nic tak hrozného není.“
Prostě někteří muži léčbu nesnáší dobře. I když zdánlivě to pro ně není tak těžké jako pro ženy. Viděla jsem mnoho mužů jít od odběrové místnosti a pro mnozí se tvářili, jako když jdou na popravu. Mají pocit, že všichni řeší, co tam budou dělat, a je to pro ně ponižující pocit. Bojí se i toho, že se jim nepovede odebrat žádný vzorek. Stává se to. A to čekání, jak dopadne hodnocení spermiogramu: pokud není ideální, spermií je málo nebo se špatně hýbou, mají pocit, že to selhání MUŽE-CHLAPA.
Prosím buďme, my ženy, k nim trochu shovívavé, naše trpělivost většinou své ovoce přinese.
Na druhou stranu je dnes už (naštěstí) fůra mužů, kteří berou léčbu v CAR a vyšetřování SPG naprosto přirozeně a s klidem.