Hormonální jóga – další účinná pomoc při léčbě neplodnosti!

6.6. 2019

Moje klientky se mě často ptají, jak srovnat nepravidelný menstruační cyklus a zlepšit ovulaci bez léků obsahujících hormony. Mám řadu doporučení na svém blogu, např bylinky, psychoterapii, homeopatiifyzioterapii, ale ráda bych našla další alternativu. Hodně se v poslední době mluví o hormonální józe. Proto jsem se oslovila Šárku Simonidesovou, která je certifikovanou lektorkou (a velmi známou a uznávanou lektorkou) Hormonální jógové terapie podle Dinah Roodrigues, a je jednou z prvních lektorek oprávněných vyučovat kurzy Hormonální jógové terapie.

A protože Šárka pružně zareagovala na „covidovou dobu“:-), aktuálně Vám nabízí online kurzy hormonální jógy, jejich nabídku najdete tady:

 
 nebo pište Šárce na email: svethormonalnijogy@gmail.com

Alena: Šárko, klasickou jógu mám moc ráda, ale o hormonální józe toho moc nevím. Mohla byste nám ji prosím představit?

Šárka: Je to ucelená sestava cviků, které vytvořila Brazilka Dinah Rodrigues pro ženy bojující s hormonální nerovnováhou. Pomáhá při menopauze, neplodnosti, polycystických vaječnících, problémech se štítnou žlázou a vlastně může prospět tělu při všech problémech, kde hrají svojí roli hormony. To je například i cukrovka. Zde je vhodná přímo sestava pro diabetiky.

Soubor cviků, stejně jako jejich pořadí, je neměnné. Velký důraz my, lektorky hormonální jógy, klademe na dechové techniky, které pomáhají spolu s fyzickým provedením cviku stimulovat a masírovat endokrinní žlázy – vaječníky, štítnou žlázu, hypofýzu, příštítná tělíska a nadledvinky aj.

Alena: Moje klientky se mě často ptají, jak řešit nepravidelný menstruační cyklus nebo zcela chybějící menstruaci či špatnou ovulaci. Může v tom hormonální jóga nějak pomoci?

Šárka: Hormonální nerovnováha je velmi častý problém zejména u žen v období menopauzy a netýká se to jen jich. Hormonální jógová terapie pomáhá právě i mladým ženám s premenstruačním syndromem, polycystickými vaječníky, při silných menstruačních potížích či úplnou ztrátou menstruace a ovulace. Mimo jiné pomáhá i ženám s neplodností, pokud je způsobená hormonální nerovnováhou, špatným prokrvením či svalovou křečí v pánevní oblasti.

Alena: Jak to funguje?

Šárka: Terapie Hormonální jógou optimalizuje, tedy vyrovnává hladinu hormonů, a to především estradiolu, což jeden z ženských pohlavních hormonů – estrogenů.

Alena: Jak vypadá samotné cvičení? Jak často se musí cvičit? Musí ženy chodit do nějakého kurzu nebo to po zacvičení zvládnou samy?

 

Šárka: Sestava začíná zahřívací částí, kde se tělo rozproudí a připraví se na hlavní část sestavy, které se říká každodenní. Ta trvá zhruba 30 minut. V poslední klidnější fázi dochází k harmonizaci energie a čaker. A protože stres může negativně rozkolísat hladinu hormonů, zařadila Dinah Rodrigues i dechové techniky a cvičení proti stresu.

Ideálně by se hormonální jóga měla cvičit třikrát až čtyřikrát týdně, ale mám klientky, které sestavu cvičí každý den nebo naopak třeba jenom dvakrát týdně. Každému vyhovuje něco jiného a každý máme nejen jiné možnosti, ale i cíl. Výsledky jsou velmi často závislé na pravidelnosti cvičení. Čím častěji, tím lépe.

Pravidelné praktikování hormonální jógy přinese to správné ovoce. Doporučuji navštívit seminář, který je veden certifikovanou lektorkou od Dinah Rodriguez, což je brazilská psycholožka, jógová terapeutka a především autorka celého konceptu hormonální jógové terapie. Účinky HJT jsou efektivní, pokud jsou správně prováděné, proto celá sestava vyžaduje odbornou instruktáž. Dostupné semináře naleznete na stránkách: https://www.svethormonalnijogy.cz/

Alena: Jak dlouho musí cvičit pro dosažení nějakého efektu?

Šárka: Na semináři se naučíte celou sestavu Hormonální jógové terapie, kterou pak budete schopna cvičit sama doma. Celá sestava zpočátku zabere více času (cca hodinu) než si na jednotlivé pozice zvyknete, ale po zaučení trvá cca 30 minut. Cviky jsou velmi jednoduché a zvládnou je i ženy, které nemají předchozí zkušenosti s jógou.

Alena: Máte nějaké doporučení, kde se mohou cvičení naučit? Vím, že pořádáte semináře v různých městech (Praha, Brno, Olomouc, Liberec, Hradec Králové, Jihlava). Pokud se klientky Průvodce na tento jednorázový kurz přihlásí, bude to stačit? Naučí se vše potřebné?

Šárka: Doporučení mám – jednoznačně na semináři HJT. Jsem certifikovanou lektorkou právě u Dinah, takže jsem se učila od nejlepší z nejlepších.

Každý to má jinak. Sama jsem seminář absolvovala vícekrát. Je to hlavně o praxi. Sama jsem první seminář navštívila v roce 2009 a od 2013 vedu semináře HJ pro ženy.  Pokud bude žena praktikovat sestavu pravidelně, věřím, že se jí zaryje opravdu hluboko do paměti, že pro ni časem cvičení bude jako čištění zubů. Pokud si ale žena není jistá, zda cvičení či dechové techniky provádí správně, není nic jednoduššího než navštívit opakovací lekci.

Alena: Myslíte, že Vaše metoda může pomoci ženám otěhotnět? Máte nějaké zkušenosti a výsledky?

Šárka: Určitě může. HJT pomáhá ženám s neplodností, pokud je způsobená hormonální nerovnováhou, špatným prokrvením či svalovou křečí v pánevní oblasti. Těch příběhů a pozitivních recenzí mi denně chodí mnoho a popravdě je to můj hnací motor. Účastnice mého semináře Alena měla diagnostikovány PCO a dva roky se snažila otěhotnět a po 5 neúspěšných pokusech inseminace se rozhodla jít na kurz. Přišla s velkým očekáváním a sama to nazývala poslední nadějí. Seminář ji dal nový impuls, přinesl nový koníček a po týdnu poctivého domácího cvičení v daném menstruačním cyklu otěhotněla. Dnes má zdravou krásnou holčičku. Časté ohlasy jsou také na návrat menstruace a ovulace, odstranění či výrazné zmírnění PMS, komplikace, které přináší menopauza apod. Zkrátka, je to radost dostávat tak pozitivní zpětnou vazbu.

Dokonce někteří lékaři posílají svoje pacientky na mé semináře. Myslím, že to je ideální stav, když spolu klasická a přírodní medicína nesoupeří, ale navzájem spolupracuje. Z fyzického hlediska dokáže hormonální jóga výborně sloužit jako příprava na umělé oplodnění, protože se při ní například zkvalitňuje děložní sliznice. Má ale i pozitivní vliv na psychiku.

Alena: S tím se velmi ztotožňuji, taky velmi doporučují propojení medicíny a přírodních, neinvazivních metod, podle mě se to skvěle doplňuje a jsem ráda, že přibývá lékařů, kteří si to též uvědomují.

Šárka: Pro páry, kterým se nedaří delší dobu přivést na svět miminko, je to velmi stresující období. Zvlášť u žen dochází v těle i mysli k velkému napětí. Sestava hormonální jógy i nadstavbové antistresové techniky si umí s tímto stavem velmi dobře poradit. Důležité je k sobě vždy přistupovat s respektem a láskou a přizpůsobit se svým momentálním možnostem.

Nedávno jsem obdržela tuto zprávu od jedné klientky:

,,Milá Šárko,

chci Ti poděkovat za to, že jsem měla možnost navštívit seminář HJ a poznat Tebe. HJ je úžasná a Ty jsi krásný člověk, úplný anděl, který kolem sebe rozsévá mnoho zářivé energie. Rozzářila jsi mi všechny čakry 🙂 a taky můj život. Děkuji Ti za vše.

Po mnoha bolestivých letech jsem jednoho dne skončila, s podezřením na zánět slepého střeva, na operačním sále. Banální operace se protáhla a poté mi lékař oznámil, že mám endometriózu v takové míře „zarostlosti“, že to už dlouho neviděl. A do toho velké cysty všude v břišní dutině. Tím, že jsem ještě nikdy nerodila, tak mi nechal pravý vaječník s tím, že bych měla co nejdříve otěhotnět, jinak se můžu s přirozeným početím rozloučit. Bylo mi dvacet šest…super. Smutek…vztek….výčitky….slzy…bezmoc.

Snažili jsme se o miminko více než dva roky. Marně. Věděla jsem, že „chyba“ je na mojí straně a o to víc to bylo sužující a žalostné. Vyzkoušela jsem mnohé… pak jsem se začala s realitou smiřovat. Když se mi naskytlo zúčastnit se Tvého víkendového semináře HJ řekla jsem si, že je to jakási ta pomyslná poslední šance, jak svému tělu pomoci. Popravdě musím říct, že jsem si od toho nic neslibovala. Po setkání a cvičení s Tebou jsem však byla nabita novou, čistou energií. Po dlouhé době jsem se cítila uvolněná a bylo mi hrozně hezky. Začala jsem cvičit každý den. Potom i dvakrát denně. HJ mě strašně nadchla a po cvičení jsem se cítila lehká a svěží, což mě nabíjelo a chtěla jsem víc a víc. Už ani ne tak proto, že jsem toužila po miminku, jako proto, že jsem se po cvičení cítila opravdu skvěle, vnitřně v pohodě. Zhubla jsem a zformovala se mi krásně postava. A myslím, že se mi to zformovalo i v hlavě 🙂 🙂 jako psychický stav. Po třech měsících cvičení jsem jednoho dne cítila, že už cvičit nějakou dobu nebudu a následný test s výsledkem dvou čárek mi to potvrdil 🙂 Úžasné. Neskutečné. Neuvěřitelné. Nádherné. Neskutečný pocit štěstí. Nyní je tomu rok, co k sobě tulím svého chlapečka a budu dále cvičit HJ.

Šárko, jsi úžasná, děkuji Ti za HJ a držím Ti palce, ať jsi andělem i pro další takové příběhy jako je ten můj. Velké DĚKUJI. Nikola Z.”

A pro inspiraci mě potěšila na začátku roku další zpětná vazba na seminář:

„Ahoj Šárko, za prvé ti chci poděkovat za úžasný seminář na kterém jsem byla v srpnu a díky tobě jsem si tuhle sestavu zamilovala a cvičila ji denně. A i když mám podváhu, endometriozu a tři měsíce po potratu a nikdo tomu nedával šance, tak jsem těhotná. Zatím na začátku 5. týden, ale už jen to, že jsem, JE ZÁZRAK… Děkuju moc a přeju krásný den. Klára”

Alena: Jóga (a nemusí to být jen hormonální, ale jakákoliv) je podle mých zkušeností skvělá forma relaxace. A uvolnění a relaxaci ženy, které se snaží otěhotnět, podle mého názoru moc potřebují. Co si o tom myslíte? Může ženám, které se snaží otěhotnět, hormonální jóga i takto pomoci?

Šárka: No jistě, zaprvé se nám vyplavují endorfiny, tedy hormony štěstí. S jógou jdou veškeré problémy stranou. Hormonální jógová terapie vás naučí lépe dýchat, a především prohloubit břišní dech, který většina z nás v dnešní době opomíjí. Na seminářích si osvojíte mnoho dechových technik, které užijete i v běžném životě. Při stresu máme totiž tendenci zadržovat dech a nahromaděné napětí v sobě dusit. Ruku v ruce s lepším zvládání stresu jde i veselejší pohled na svět. Zařazením hormonální jógy do své denní rutiny se z vás stane emočně silnější a vyrovnanější člověk. Místo toho, abyste hledali pocit bezpečí a síly někde venku, naučíte si ho vytvořit uvnitř sebe. A příjemným bonusem navíc je fakt, že jako každá jóga, i ta hormonální posiluje a tvaruje vaši postavu.

Alena: Pomocí hormonální jógy se dají léčit i další problémy: polycystická ovaria (častá příčina neplodnosti), nespavost, deprese, špatná funkce štítné žlázy, inkontinence, problémy v klimakteriu. Můžete nám o tom něco říci?

Šárka: Mými kurzy prošlo více než 4000 žen, od kterých mi do emailové schránky pravidelně přichází zpětná vazba. Proto vím, že u převážné většiny těch, které pravidelně cvičí, došlo prokazatelně ke zlepšení stavu v různých oblastech. Nicméně pro každou zdravotní situaci existuje jiné řešení. Tím chci říct, že není nutné se za každou cenu vyhýbat klasické medicíně. Buďme vděčné, že máme možnost volby. Ať už v rámci východních technik, nauk a medicíny či formou západních možností klasické medicíny. Důležitá jsou jen citlivost a vědomá volba toho, co je pro nás v daný čas a za daných okolností to nejlepší. Klíč k uzdravení má totiž každý sám v sobě.

Alena: Mluvíte mi z duše😊! Přesně tak to cítím i já.

Šárko, obě Vaše klientky, které tu citujete, hovoří o tom, že trpěly endometriózou a přesto otěhotněly. Endometrióza je velké téma, kterou řeším často se svými klientkami, doporučuji svým klientkám bylinky na její léčbu. Může hormonální jóga pomoci i tady?  

Šárka: Mám pozitivní reakce, že HJ ženám, trpícím endometriózou, výrazně zlepšila stav. Takže z dlouholeté zkušenosti můžeme říci, že účastnicím seminářem HJ přinesla ovoce i v tomto směru. Každopádně endometriózu je potřeba se mnou řešit před eventuálním přihlášením na seminář. Stačí napsat zprávu na email svethormonalnijogy@gmail.com a já Vám poskytnu tel. číslo k telefonické konzultaci. Během hovoru si probereme další otázky, abychom si vše ujasnily. U endometriózy to určitě doporučuji.

Alena: V rámci svého cvičení nabízíte i cvičení pánevního dna. O tom se taky dnes hodně mluví. Co může ženám toto cvičení přinést?

Šárka: Svaly pánevního dna jsou často opomíjenou oblastí lidského těla. V posledních letech se jim pomalu dostává pozornosti a cvičení pánevního dna narůstá na popularitě.

Nefunkční pánevní dno způsobuje závažné potíže, které však naráží na tabu intimity lidského těla, a proto se o nich často nemluví. Jedná se o inkontinenci, snížený sexuální apetit, snížený prožitek při sexu, povolené břišní svaly.

Nefunkční pánevní dno je však také často spouštěčem bolestí zad, hlavy, kloubů a nezřídka je důvodem chronické únavy. Primárně jsme ženy a stav našeho pánevního dna se projevuje ve všech rovinách našeho bytí (fyzické, emoční, i té energetické), tak i ve vztazích s okolím.  Naproti tomu aktivované svaly pánevního dna jsou zdrojem energie, která je takřka nevyčerpatelná.

“Pánevní dno je jako dynamo, které svou energií a vitalitou nabíjí celé ženské tělo.”

Správné fungování pánevního dna dodává tělu energii, sexualitu i vitalitu.

Alena: Jakou Vaši nejbližší akci nám můžete doporučit?

Šárka? Záleží na lokalitě, vyučuji HJT po celé ČR, někdy si střihnu i Slovensko 🙂 Dostupné kurzy jsou vypsané zde: https://www.svethormonalnijogy.cz/kurzy-termin.html

Každý měsíc přidávám další a další termíny.

Alena: Šárko, tento rozhovor je úplně nabitý energií😊 mám chuť okamžitě začít cvičit a věřím, že to samé čítí i moje klientky😊 Máte na závěr nějaké doporučení či poselství?

Šárka: Učím se, pěstuji a pečuji o vztah k sobě, umění být tu pro sebe, být na své vlastní straně. A tím nemyslím být proti druhým😊 Vesele s radostí na sebe nahlížet a prostě žít, to můžu doporučit všem😊

Alena: Šárko, moc Vám děkuji, bylo to opravdu skvělé setkání! Přeji Vám i HJ hodně úspěchů a věřím, že se na nějaké Vaší akci setkáte s klientkami Průvodce neplodností a asistovanou reprodukcí.

Vaše A

Alena Dvořáková | © Copyright 2021 | Patrikorsak.cz |