Mýtus druhý – stres je příčinou neplodnosti

13.8. 2018

Neplodnost a asistovaná reprodukce jsou plné nejrůznějších mýtů, které se šíří a předávají mezi pacienty. Dnes se budeme věnovat dalšímu:

rMýtus druhý – stres a psychická disharmonie jsou příčinou neplodnosti.

Všichni ty rady známe. A ženy, kterým se nedaří otěhotnět, bohužel až moc dobře:

Nemůžeš mít dítě, protože na to moc myslíš! Nemysli na to a otěhotníš!!! (pozn. autorky: to bych fakt chtěla vědět, jak se to dělá, nemyslet na to😊)

Moc se snažíte, jeďte na dovolenou. Uvidíš, že až se vrátíš, budeš těhotná!

Zaměř se na něco jiného, začni třeba cvičit, pak se to povede!

Moc pracuješ, máš to ze stresu a únavy…

Adoptuj si dítě, pak otěhotníš!

My, co s těmito ženami pracujeme, víme, že právě tyto „úžasné“ rady a nevhodné otázky typu:

  • Tak kdy už konečně budete mít dítě?
  • Proč se ještě nesnažíte?
  • Děláte pro to něco?!

jsou to nejhorší, co právě přispívá k jejich psychické nepohodě.

Musím říct, že i já, která v oboru pracuju hodně dlouho a znám řadu příběhů, jsem byla vždy přesvědčená, že stres a to, že se ženy na své těhotenství příliš upínají, snadnému otěhotnění moc nepřispívá.

Pár příkladů z praxe:

  • Mám ve svém okolí několik žen, které skutečně otěhotněly, když adoptovaly dítě.
  • Nemálo párů mělo velmi špatný spermiogram, téměř bez šance na spontánní těhotenství, a nakonec se to podařilo, většinou, když už měli jedno dítě po IVF.
  • Několikrát jsem zažila i situaci, kdy žena měla špatnou ovariální rezervu – což znamená, že z důvodu věku nebo nemoci netvořila vajíčka. Po tom, co měla dítě díky vajíčkům dárkyně, spontánně otěhotněla! To se téměř podobá zázraku!
  • Velmi častá je situace, kdy gynekolog ženě doporučí, aby šla do IVF centra. Než se objedná nebo než začne léčba, otěhotní spontánně.

Všechny tyto situace nasvědčují, že skutečně existuje psychický blog, který nám brání v těhotenství. Ovšem vědci přišli na něco jiného: existují studie, ve kterých ženám před léčbou měřili hladinu stresu. A hledala se souvislost s výsledkem léčby. Očekávala bych, že ženy, u kterých byla hladina stresu vyšší, měly nižší úspěšnost v léčbě. Kupodivu tomu tak není. V žádné studii se nenašla žádná souvislost mezi naměřenou výší stresu či úzkostí nebo depresí a šancí na úspěch léčby.

Takže jaký z toho vyplývá závěr? Vědci se domnívají, že díky tomuto poznatku není na místě plošně doporučovat nedobrovolně bezdětným ženám návštěvy u psychologa.

Můj názor je ten, že pokud máte pocit, že Vám psycholog nebo jakýkoliv terapeut (klidně i astrolog, když chcete) pomůže, určitě jeho návštěvou nic nezkazíte. Nejde jen o výsledek léčby, ale i o kvalitu Vašeho života. Vím dobře, jak Vám je, když se pořád trápíte.  A psychoterapeut nebo jakýkoli jiný terapeut může velmi pomoci. A kam jít? Vždy platí: dejte na svoji intuici, Vy sama v hloubi duše víte nejlíp, co Vám pomáhá a jestli Vám někdo OPRAVDU pomáhá nebo z Vás jen někdo tahá peníze. Více o tom v mém eBooku, v 6. kapitole Přírodní, „neinvazivní“ léčba.

A v neposlední řadě: možná se Vám ulevilo při zjištění, že si svým vlastním stresem a trápením situaci a úspěšnost léčby nezhoršujete, že? 😊

Vaše

A.

PS. Přečtěte si článek o dalším mýtu: Mýtus první – napoprvé to nevyjde.

Alena Dvořáková | © Copyright 2021 | Patrikorsak.cz |