Mýtus první – napoprvé to nevyjde.

1.8. 2018

Neplodnost a asistovaná reprodukce jsou plné nejrůznějších mýtů, které se šíří a předávají mezi pacienty. Budeme si o nich povídat a pokusím se je vyvrátit. Nebo alespoň vysvětlit, jak vznikly, proč se šíří a že není nutné jim věřit.

Mýtus první – napoprvé to nevyjde.

Větu: „Napoprvé to prý skoro nikdy nevyjde“ jsem od pacientek, které procházely IVF léčbou, slýchala poměrně často.

Skutečně se jedná o mýtus, nevím kde a proč vznikl😊.

Podle mých zkušeností část pacientek navštěvující centra asistované reprodukce otěhotní napoprvé, část napodruhé, část napotřetí, část napočtvrté a část bohužel nikdy.  Odpovídá to úspěšnosti léčby IVF, která se počítá v procentech otěhotnění na pokus. Pohybuje se okolo 40 %. Čísla kolísají v souvislosti s věkem, procento úspěšnosti se snižuje po 35. roce. Dále se rapidně snižuje po 40. roce, proto se často musí použít darovaná vajíčka. Mluvíme o IVF léčbě, kdy pacientka projde hormonální stimulací vaječníků, pak absolvuje odběr vajíček, která se v laboratoři oplodní a po několika dnech přenesou zpět do dělohy.  IUI léčba (kdy se upravené spermie přenesou do děložní dutiny ženy) má mnohem nižší úspěšnost, cca 5-10 %.

Mýtus možná vznikl proto, že se část pacientů domnívá, že první pokus je tak nějak „na zkoušku“. Toho se nebojte. Většinou není třeba nic zkoušet, lékaři ani embryologové se nepotřebují na Vašem těle něco učit😊. Jsou schopni (až na výjimky) stanovit léčebný proces každé ženě „na míru“ podle výsledků vyšetření.

Slyšela jsem názor, že některá centra vedou léčbu tak, aby pacientka napoprvé neotěhotněla a přišla znovu. Takže centrum dosáhne většího zisku. I tady může být původ tohoto mýtu.

Troufám si tvrdit, že to skutečně není pravda. Týmy lékařů a embryologů se snaží dosáhnout co nejvyšší úspěšnosti, je to pro ně prestiž a výkladní skříň jejich práce. Čísla úspěšnosti si centra vyvěšují na své weby jako reklamu dobré práce. Můžete namítnout, že nikdo nezkontroluje správnost uvedených čísel a centra si je mohou trochu „přikrášlit“. Procenta úspěšnosti se ovšem také odevzdávají do Národního registru asistované reprodukce, který je zřízen v rámci Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR. A tam se skutečně podvádět nesmí. Registr každoročně vydává ročenku, kde jsou výsledky jednotlivých center zveřejňovány.  Pokud by některé z center mělo extrémně nízkou úspěšnost, byla by to jeho ostuda. A v neposlední řadě: nedovedu si představit, že by někteří embryologové při transferu do těla pacientky vkládali prázdný katétr bez embryí, to je skutečně absurdní představa.

Takže závěrem: nedejte na předsudky a řeči, při IVF léčbě klidně můžete otěhotnět napoprvé, nic tomu nebrání.

Tak good luck😊

Vaše A

PS. Můžete si  přečíst článek o dalším mýtu: ovlivňuje stres Vaše šance na otěhotnění? Tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Alena Dvořáková | © Copyright 2021 | Patrikorsak.cz |