Často se mě ptáte

Základem odpovědi je vyšetření obou partnerů (nestačí vyšetřit jen ženu).

Vyšetření ženy:

  • Hormonální vyšetření – bazální hormonální profil a Antimuller hormon. Nabere se krev a v laboratoři se stanoví hodnoty. Podle výsledků se dá posoudit plodnost ženy (udělá ho Váš gynekolog).
  • Ultrazvukové vyšetření – zjistí se, jestli jsou vaječníky a děloha v pořádku: jestli probíhá ovulace, jestli je děloha bez problémů a dobře roste děložní sliznice. Často je třeba více UZ vyšetření (udělá ho Váš gynekolog).
  • Průchodnost vejcovodů – to už je invazivnější vyšetření a většinou je třeba provést ho v anestezii v nemocnici, jsou různé metody.
  • Popř. další vyšetření – např. hysteroskopie (vyšetření děložní dutiny), imunologické, genetické a hematologické vyšetření. Ta se většinou dělají až při déle trvající neplodnosti.

Vyšetření muže:

  • Spermiogram – dělá se na urologii (ne každé, musí mít laboratoř), na andrologii, na sexuologii, v centru asistované reprodukce (doporučuji centra, dělají to dobře)

Po proběhlých vyšetření se posoudí výsledek a ten je:

  • V 30% je problém na straně ženy
  • V 30% je problém na straně muže
  • V 30% je problém na straně muže i ženy
  • V 10% není žádný zřejmý problém, říká se tomu idiopatická sterilita  

Napsala jsem na toto téma eBook, kde je vše rozvedeno podrobně včetně způsobu možných řešení a dalšího postupu.

Pojít řadou vyšetření viz FQ1.

Pak se posoudí výsledek a podle něj se hledá řešení. Někdy se doporučí „zkoušet do dál“, někdy obvodní gynekolog předepíše léky a ultrazvukem monitoruje menstruační cyklus, někdy se pár pošle rovnou do centra asistované reprodukce. Záleží na mnoha okolnostech: na kvalitě spermiogramu (pokud máte výsledek a chcete ho okomentovat, napište mi prostřednictvím kontaktního formuláře), na schopnosti ovulace, na tom, jak průchodné jsou vejcovody.

Jedna z nejdůležitějších okolností je i věk ženy, který plodnost velmi výrazně ovlivňuje. Neméně důležitá je i psychická pohoda ženy, se kterou je taky třeba pracovat.

Váš lékař, já nebo Vaše intuice Vás pak mohou nasměrovat na cestu léčby: 

Zkoušet to dál a být trpělivý/á (pokud to zkoušíte méně než rok a ne Vám méně než 30 let, není to problém).

Podpořit sněžení něčím dalším: bylinkami, hormonální jógou, homeopatií, psychoterapií, fyzioterapií, vše je na mém blogu. 

Radu najdete i v mém eBooku nebo mi napište, objednejte si konzultaci.

Nejjednodušší a nejpřirozenější jsou bylinky. Web je plný nejrůznějších receptů, já doporučuji bylinkový čaj G se kterým mám dlouholetou zkušenosti, vše o něm je v tomto článku:

Vše potřebné, co žena potřebuje k otěhotnění v obsaženo ve zdravé stravě. Pokud máte pocit, že ji přece jen potřebujete doplnit a podpořit, existují tyto možnosti:

Se svou kamarádkou farmakoložkou jsem napsala článek o tom, jak zdravě jíst a jaké potravinové doplňky je vhodné užívat.

Nejjednodušší a nejpřirozenější jsou bylinky. Web je plný nejrůznějších receptů, já doporučuji bylinkový čaj, se kterým mám dlouholetou zkušenosti, vše o něm je v tomto článku:

 Popř. zkuste další podpůrnou léčbu.

Nebo mi napište, něco vymyslíme:-)

Věděli jste o tom, že ideální plodnost ženy je ve věku 20 – 25 let? Je jasné, že v tomto věku má dnes dítě málokdo, ale po 35 roce věku plodnost ženy velmi výrazně klesá. Napsala jsem na toto téma 3 články:

Věk a plodnost X neplodnost I. aneb kdy je vhodné mít děti?

Věk a plodnost X neplodnost II. aneb jak to vlastně funguje?

Věk a plodnost X neplodnost III. aneb jaká jsou další úskalí odkládání mateřství do vyššího věku?

Asi jsem ženy okolo 40, které se snaží o dítě, moc nepotěšila… Ale věřte mi, že snaha šířit informaci, že je dobré mít děti VČAS, byla jedním z hlavních důvodů, proč jsem PRŮVODCE vytvořila.

Doporučuju všem ženám (i mužům) tuto otázku si vůbec nepokládat (mám ale zkušenost, že si ji ženy bohužel kladou poměrně často). Je to počátek začarovaného kruhu, který způsobuje pochybnosti o sobě, deprese, vyloučení se ze společnosti kamarádek, které mají děti. Vím, je to těžké a každá z Vás si projde stádiem, kdy nemůže vidět kočárek. Ale je třeba nepodlehnout a bojovat s tím. DOPORUČUJI:

  • Najít si pomoc – lékaře popř. kohokoli dalšího, komu budete VĚŘIT!
  • Hledat si podporu u žen, která řeší stejný problém, abyste neměla pocit, že jste na to „sama“ – diskusní fóra a FB skupiny (např. snažilky.cz – ta je moc dobrá).
  • Nestát se závislou na těchto fórech a skupinách a nesedět celé dny u počítače (je to bohužel velmi časté), ale:
  • Žít normální život – chodit na víno s kamarádkou, do kina s manželem, sportovat, prostě dělat cokoli, co Vám pomůže trochu oprostit se od snažení a přijít na jiné myšlenky. Znám řadu žen, kterým to pomohlo.

Alena Dvořáková | © Copyright 2021 | Patrikorsak.cz |